Spoutaná nespoutaná Jiřina Šiklová

siklova

Mnoho rozhovorů je v zásadě nudnou záležitostí. Tušíte, jak bude rozhovor probíhat, tušíte, jaké budou odpovědi na vaše otázky. Na rozhovor s Jiřinou Šiklovou jsem se těšil. Jen málokdy totiž děláte rozhovor s někým, koho lze označit za postrach novinářů. Snad nejznámější česká socioložka, spisovatelka a nepolitická politička si totiž ve většině rozhovorů nebere servítky a není pro ni problém poslat redaktora výrazně dál, než jen do háje.

Počátek ženských spolků v českých zemích

zensky spolek

První ženská společenství měla jednoznačně dobročinný charakter a vznikala většinou při kostelech či klášterech a měla podobu bratrstev. Ženy se zde sdružovaly podle potřeby, ale převážně bez konkrétních a kodifikovaných regulí. Nejstarší spolky byly profesní a tudíž výhradně mužské.

Emanuela Blažková, farářka s moravským Slováckem v krvi

emanuela blazkova

S Emou Blažkovou, farářkou Církve československé husitské, se známe už několik let. Musím se přiznat, že jsem se nikdy nepotkala s duchovním, který by měl takový smysl pro humor, uměl by trefně glosovat, nebál se píchnout do vosího hnízda a ještě spontánně vymýšlet různé legrácky a poťouchlosti. Ema sama přiznává, že není příliš konvenční tvor

Proto i náš rozhovor se v tomto duchu nesl…